Inițierea proiectului de hotărâre de Guvern cu privire la reorganizarea Instituției Publice Universitatea Tehnică a Moldovei prin integrarea Instituției PubliceUniversitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul și constituirea Centrului Universitar „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul.

Planul: Altele
Ministerul Educației și Cercetării
ID Particip: 15755
eye 1622
Total: 9 voturi
Tip document
Domeniu

PHG cu privire la reorganizarea Instituției Publice Universitatea Tehnică a Moldovei prin integrarea Instituției Publice Universitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul și instituirea Centrului Universitar „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul

1 din 5 / 5 voturi

26.12.2025 - 09.01.2026

stat

Persoane responsabile

1
Usaci Doina (Șef direcție)
stat

Fișiere

Denumire Tip document #
pdf HG fuziunea USCahul cu UTM.docx Proiect de act normativ 1.1
pdf Nota informativă_ HG fuziunea USCahul cu UTM.docx Notă de fundamentare 1.1
stat Vezi toate comentariile 5 Data limită pentru comentarii a fost: 09.01.2026

Panait Dumitru

09.01.2026, 23:59

Transparenta este unul din principiile/valorile de baza ale Uniunii Europene, ceea ce explica si interesul UE de a vedea in procesele de integrare a Republicii Moldova transparenta la toate nivelurile decizionale. In acest context, plecand de la faptul ca respectivul proiect de HG incalca termenii legali de de consultare publica, fara o dezbatere publica cu toate partile interesate, in calitate de cetatean al Republicii Moldova, vin cu propunerea catre Ministerul Educatiei si Cercetarii sa organizeze dezbateri publice la Cahul cu toate partile interesate conform lit; c) alin (2) art 11 din LP 239 din 2008

Inițierea proiectului de hotărâre de Guvern cu privire la reorganizarea Instituției Publice Universitatea Tehnică a Moldovei prin integrarea Instituției PubliceUniversitatea de Stat „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul și constituirea Centrului Universitar „Bogdan Petriceicu Hașdeu” din Cahul.

1 din 5 / 4 voturi

23.12.2025 - 02.01.2026

stat

Persoane responsabile

1
Usaci Doina (Șef direcție)
stat Vezi toate comentariile 1 Data limită pentru comentarii a fost: 02.01.2026

Cowalsky Constantin

25.12.2025, 22:56

Universitatea Tehnica este o universitate capturată timp de 33 de ani de către mafia universitară în frunte cu rectorii Bostan -tată și fiu. Respectiv, într-o universitate capturată nu pot fi petrecute alegeri a unui nou rector, mai ales dacă candidează aceiași persoană la al treilea mandat, ceea ce reprezintă o încălcare gravă a legislației -Codului educației, modificat intenționat pentru posibilitatea acordării unui nou, al treilea mandat rectorului bostan!!! În afară de aceasta, actualul rector bostan este președintele senatului ales pe sprânceană bostanilor din persoane care sunt servibile acestui clan și respectiv alegeri în astfel de situație și în prezența acestui regim feodal nu au dreptul de avea loc. Este strict necesar, că rectorul bostan să-i fie exclus dreptul de a candida la al treilea mandat și a oferi posibilitatea de candida la această funcție a altor candidați, de dorit din alte universități pentru a schimba lucrurile și a se debarasa de prezența pe viață al acestui clan toxic.

Statistica dosarului

Comentarii
Depuse 6 Aprobate 6 Incluse în sinteză 0